Propaganda v českých médiích

Propaganda v českých médiích
televize

Sleduji dnešní média a nestačím se divit. Mám pocit, že jsme se posunuli v čase a vrátili do minulého režimu. Propaganda v dnešních médiích je tak zjevná, až to mlátí dveřmi. Nevím, zda nás má vláda za blbce, nebo mají zatemnělé mozky. Asi bych si měla znova přečíst, co je demokracie.

Demokracie podle wikipedie – „Demokracie je forma vlády, ve které se všichni občané rovně podílejí – přímo nebo nepřímo skrze volené zástupce – na navrhování a přijímání zákonů, kterými se řídí jejich společnost. Pojem pochází z řeckého δημοκρατία (dēmokratía), „vláda lidu“, složeno z δῆμος (dêmos) svobodný občan země a κράτος (kratos) vládnout.“

Máte pocit, že v tom žijeme?

Tak teď nevím, zda ta wikipedie trochu nekecá 🙂

Napsáno pro Svobodný blog – celý článek – Pokračovat ve čtení
,,Ekonomové Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová upozorňují na blogu serveru iDnes.cz, že se v mediálním světě děje cosi nezdravého. Dnes je až příliš snadné označit některého kandidáta za populistu a onálepkovat ho jako toho „zlého politika“, aniž by se toto označení opíralo o fakta. Opírá se zpravidla o názor komentátora, který čtenářům podsouvá, co si mají myslet.“

Ohledně prezidentských voleb v Rakousku je docela poprask. Nyní už nemůže být pochyb, že v západním mediálním světě je cosi shnilého, tedy něco špatně.

V době domněnky, kdy příští hlavou státu, tedy Rakouska, bude Norbert Hofer – strana Svobodných, média propagovala názor, že jde o vítězství populismu a nesnášenlivosti.

Těsně před volbami obvykle nesmí vycházet průzkumy, aby neovlivňovali voliče. Během voleb se zastaví kampaň. Volby tak mají být nezávislé, aby kandidáti měli stejné podmínky.

Tentokrát to ale bylo jinak. Propaganda valila v plném proudu i během voleb. Za to kandidáti na prezidenta už nemohli vézt kampaň. Média jim rozdala rozdílné karty a jednoho kandidáta soustavně nazývala populistou. A to kampaň prostě je, ať si říká, kdo chce, co chce.

Jakmile se karta obrátila, a díky podvodným korespondenčním hlasům se k vládě dostal předseda Zelených Alexander Van der Bellen, všechna média hlásala, že vyhrál „ten správný člověk“.

mikrofon

Koho označujeme za populistu?

Jako populista je označován někdo, kdo slibuje velmi abstraktní a nesplnitelné věci.

Tak třeba slib hnutí ANO Andreje Babiše, že ,,bude líp“.

Slib ČSSD, ,,že na důchody bude vždycky“.

Hofer sice nesliboval, ale jasně dal najevo, že donekonečna nebude dotovat Řecko a odmítá přijímat uprchlíky. Média jej ale neustále označovala za populistu a to v celé v řadě zemí Evropy. Výjimkou byla Velká Británie, kde byl Hofer označován jako pravicový kandidát.

Co se tedy děje v médiích?

Nezdravost v médiích je dána volným mícháním názorů s názory a komentáři komentátorů. Do zpráv je tedy médii přidán názor ve formě komentáře, který skrytě podsune názor čtenáři či posluchači kam je třeba. Ono zpravodajství se tak stává propagandou. Novináři a politici nás mají asi za blbce a myslí si, že si toho nevšimneme. Tady je to ale značně přes čáru.

Co že to tedy máme za režim?

Západní média vyvíjí takový tlak na občany, že by jim mohla brzy dojít trpělivost. A první známky jsou zde.

·         v Německu přibývá útoků pravicových extremistů na ubytovny pro uprchlíky

·         v Maďarsku si vysokou podporu drží radikální Jobbik

„Tak moc budou rádoby-intelektuálové opovrhovat euroskepticismem a prostou zdrženlivostí k imigraci, až to neskončí jen euroskepticismem a zdrženlivostí, ale vyústí to přímo v nacionalismus. A nacionalismus není žádná výhra. Moc proto prosím o férové a nezkreslené zpravodajství, které nám nebude podprahově vnucovat rádoby ‚správný“ názor,“ uzavírají autoři.

Nacionalismus na wikipedii – ,,Nacionalismus (z lat. natio, národ) jsou myšlenkové tendence, ideologie a politika zdůrazňující význam národa, tedy sounáležitost skupiny lidí, kteří obvykle (dle různé definice národa) sdílejí společný původ, historii, jazyk, kulturu a území. Z nacionalismu vychází myšlenka národních států, na které je do značné míry založeno dnešní uspořádání států světa. Z tohoto pojetí také vychází názvosloví používající pojmy národní a mezinárodní. Pod vlivem nacistického vypjatého nacionalismu se tento výraz začal používat také v negativním smyslu pro ideologii šovinismu, přesvědčení o výjimečnosti vlastního národa. Tento význam většinou nemívá odpovídající český výraz národovectví. Příbuzným pojmem je patriotismus, česky vlastenectví, který zdůrazňuje vlast (otčinu), tedy zemi narození.

Moderní nacionalismus má původ zejména v romantismu (zájem o národní historii) a velké francouzské revoluci, která sjednocený národ chápala jako protiklad starého režimu. Nacionalismus se tak rozvíjel v 19. století v Evropě, kdy v oblasti kultury se projevoval národními obrozeními, v oblasti politiky nejvýrazněji sjednocením Itálie a Německa, novými národními státy vzniklými sjednocením menších států.

Nacionalismus hrál ještě větší roli ve 20. století. Byl jedním z principů uspořádání Evropy po první světové válce, které dalo vzniknout Československému státu. Vypjaté podoby nacionalismus dostal v řadě států ve třicátých letech, zejména v německém nacismu, který ve jménu nacionálních zájmů rozpoutal druhou světovou válku. Nacionalismus měl vliv i po druhé světové válce, výrazně ovlivnil uspořádání světa v postkoloniálních oblastech, později například působil při rozpadu Sovětského svazu, Jugoslávie nebo Československa. V různé míře ovlivňuje politiku států a změny na politické mapě světa i v současnosti.“

Správné načasování

V případě Rakouských voleb byla propaganda správně načasovaná, do nebe volající, volby zmanipulované a konec je nejistý. Média nám tvrdí, že „správný“ vítěz vyhrál. Jde ale skutečně o Pyrrhovo vítezství?

Tlak ve společnosti roste a dá se očekávat, že bouchne. V Čechách asi ne, my prostě nebojujeme. Uvidíme, jak to bude v Rakousku.

Tak třeba Německo:

·         útoky pravicových extrémistů se zvýšily meziročně o 35 %

·         ve společnosti to vře

·         došlo k natlakovávání papiňáku, kterému se neupustila pára

·         mezi řádky se veřejně označujete polovina voličů za hlupáky

·         nacionalistické strany po celé Evropě začnou sílit

·         rakouští svobodní mají 35 %

·         maďarský Jobbik 21 %

·         dánská lidová strana 21 %

·         praví Finové 18 %

·         francouzská národní fronta 14 %

Propaganda sílí a je možné, že jak už to známe, akce vyvolá reakci.

Jinými slovy, opačné názory jsou označovány za extrémní a populistické. Tím víc budou opačné názory i sílit.

Odkaz:
Jednou to bouchne! Šichtařová a Pikora varují před propagandou ve zpravodajství

Views All Time
Views All Time
287
Views Today
Views Today
1

Pavla Růžičková

Jsem multifunkční zařízení se smyslem pro zodpovědnost a tahem na branku. Mám ráda výzvy a nové šance. Nerada stagnuji a ráda měním obory. Věnuji se psaní článků, zpracování odborných textů, píšu na weby, blogy i do newstletterů, dělám recenze, korektury a PR články téměř na libovolné téma. Hledám způsob jak oslovovat svým psaním, ukazovat různé úhly pohledu, předávat svoje zkušenosti, měnit, být užitečná, budovat dlouhodobou spolupráci.